Ostatnio uszyłam 4 długie spódnicy. A zaczęła się ta spódnicomania po zapytaniu koleżanki: „ILE MAM KUPIĆ TKANINY NA DŁUGĄ SPÓDNICE Z KOŁA?”

Do tej pory nigdy takich spódnic nie szyłam – owszem z koła były, ale do kolana. Wtedy trzeba kupić 2,5 długości, czyli przy długości spódnicy 50 cm potrzeba 1,25m tkaniny, a ile na długą do ziemi? 3  może 4 długości? Czyli 3-4 m tkaniny?! Postanowiłam to sprawdzić.

Najpierw zrobiłam papierowy wykrój. Przypominamy jak się kroi takie spódnicy – mierzymy talię i długość jaką sobie życzymy.

Moja talia – wynosi 66 cm. Długość 92 cm. Wyliczamy promień pierwszego kółka na górze. Czyli znów wracamy do podstawowej matematycznej zasady:obwód

W naszym przypadku 66=2×3,14xr

r= 10,5 cm

Papier złożyłam w 2 razy, odmierzyłam 10, 5 cm od górnego rogu w jedną stronę, w drugą i po środku, linii połączyłam w pół koło i wycięłam. W taki sposób uzyskałam pierwszą połówkę koła na talie. Od górnego wycięcia odmierzyłam 92 cm (długość spódnicy) po jednej stronie, po drugiej , w środku i jeszcze w kilku miejscach żeby uzyskać na dole ładny luk.  Papier wycięłam – i mamy szablon połowy naszej spódnicy z którym możemy pracować dalej.

Oczywiście wszystkie te czynności można robić prosto na tkaninie, jeśli jesteśmy pewne czego chcemy. I tkaninę wtedy możemy złożyć w 4 razy.

Kupiłam najpierw 2 m szyfonu – niestety w taką ilość tkaniny nie da się wcisnąć koła, tylko pół-koło. Spódnica ta też nie jest zła, ale nie ma „latającego” efektu jak w przypadku kołowej. Możecie obejrzeć ją tu.

Następnie nabyłam 3 m dzianiny. Rozłożyłam tkaninę na podłodze w salonie i przykładałam papierowy szablon w różne możliwe sposoby: kroje spodnice1Do koła brakowało  naprawdę mało. Miałam kilka rozwiązań – doszyć brakujące rogi ze ścinków które pozostaną, rozłożyć wykrój raz po jednej raz po drugiej stronie tkaniny albo minimalnie  zmniejszyć nasze koło. Zastosowałam ostatnie rozwiązanie. Złożyłam rogi wystającego papierowego wykroju tak, żeby zmieścił się na materiale:kroje2 Wycięłam, zrobiłam z tej samej dzianiny pasek 63×13 cm ( mniejszy od talii ponieważ dzianina się rozciąga). Zszyłam go, pozostawiając dziurę do włożenia gumki,  złożyłam na pól, połączyłam ze spódnicą. Aha, przed tym jeszcze zrobiłam kieszeni w szwach bocznych spódnicy i zszyłam boki. Dół podszyłam drobnym zygzakiem, wystającą tkaninę ścięłam i na tym intelektualnym zajęciu spędziłam najwięcej czasu. Koszmar – wydawało mi się, że  dól nigdy się nie skończy, podliczając jego obwód zgodnie z powyższą zasadą, wychodzi 5,77 m! Mój był trochę mniejszy, ale i tak ponad  5 m! Na koniec gumka i gotowe. spodnicabok  spodnica zielona1

Z kieszeniami  dyskusyjny temat – przy dzianinie trochę odstają i  mogą dodać centymetrów w biodrach, ale w ramach eksperymentu mogą być.

Zostały resztki – zrobiłam oryginalny dodatek – wycięłam paski szerokości 2,5 cm w poprzek tkaniny, naciągnęłam żeby zwinęły się w rulonik, zszyłam, a miejsca łączeń zamaskowałam koralikami.  Ponakręcałam ten sznurek na rękę i wyszła bransoletka pasująca do spódnicy:  bransoletka1

I tak mi się spodobała ta spódniczka, że uszyłam drugą z dzianiny w duże kwiaty. spodnica kwiat3 Tej tkaniny miałam mniej – 2,80 m. Pewną komplikacją było też ułożenie specyficznego wzoru kwiatów. Kieszeni nie robiłam, pasek bez gumki – dość dobrze się trzyma, a jest dużo wygodniej. pasek Mam i bransoletkę 🙂 Tym razem zszyłam większą ilość sznureczków zrobionych z wyciętych pasków i dodałam więcej  koralików – nie tylko do maskowania szwów:bransoletka biala

A tak wygląda spódnica z boku: tylPokazuję w kierunku pięknej pary czarnych łabędzi:labedzie

Czyli mój szyciowy eksperyment dał odpowiedz na zapytanie koleżanki: na długą spódnice z koła jest potrzebne 3 długości materiału, czyli w moim przypadku 3m tkaniny przy standardowej szerokości 150 cm i wzbogacił mnie w 3 długie spódniczki z dodatkami :-). A zdobyte krawieckie doświadczenie jest bezcenne!

4 thoughts on “Długie spódnicy z prawie koła

  1. A jak złożyła Pani materiał, żeby spódnica była jednym kawałkiem bez szwów? Mam kupione 3 m i standardowa szer. 150 cm ale jakoś nie wiem, jaki powinno być prawidłowe ułożenie. Pozdrawiam A.

    1. Witam Aneto! Niestety przy długiej spódnicy z kola bez szwów się nie da 🙁 chyba że tkanina na 3 m szerokości. W moich spódnicach 2 szwy boczne.

  2. Ja z zapytaniem, z jakiej tkaniny są Twoje spódnice?

    1. Witam Emilia, spódnice uszyte są z dzianiny.

Comments are closed.