Szyję całe swoje życie!

Od 15 roku życia prawie całą swoją garderobę tworzę sama – sukienki, spódniczki, spodnie, kurtki, płaszcze … Było tego mnóstwo.

Szyłam dla siebie, dla rodziny, znajomych i czasami też na zamówienie … a kiedy spotkałam tego Jedynego, wbrew przesądom, uszyłam sama całą swoją kreacje ślubną, bo nie mogłam sobie nawet wyobrazić że może to zrobić ktoś inny (nadal tego nie wyobrażam)

Często słyszałam : „Ty Rajka a naucz mnie też tak szyć…” i wtedy myślałam :” No nie wiem czy wszystko już potrafię i czy będę umiała przekazać tą wiedzę innym….”

Szyłam hobbystycznie dalej aż pod koniec 2016 wygrałam konkurs Burdy

Naprawdę nie spodziewałam się tego!

Przecież wiem jak utalentowane i pracowite są czytelniczki „Burdy” – wiele z nich poznałam, też osobiście.

Nie powiem, trochę napracowałam się nad swoją konkursową kreacją – wszystkie pracy trwały kilka miesięcy i nadal jestem z niej bardzo dumna i uważam za jedną z najlepszych w mojej krawieckiej karierze

Niewątpliwie uznanie „Burdy” było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i dodało mi „wiatru w krawieckie żagle…”.

Właśnie wtedy zdecydowałam, że jestem gotowa przekazywać swoją wiedzę innym – ponad 30 lat doświadczenia to już pokaźny staż 😉

I tak dnia 27 stycznia 2017 roku w MDK Bochnia ruszyły pierwsze Warsztaty Szycia, które poprowadziłam!

Och, cóż to były za emocję i przygotowania!

Przede wszystkim dokupiłam maszyn do szycia i niezbędne akcesoria (nożyczki, metry, linijki itd)

Bardzo dokładnie przemyślałam tematy Warsztatów i stworzyłam swój autorski program, który bazowałam na swoim doświadczeniu, bo przecież do całej swojej krawieckiej wiedzy doszłam sama i wiem jakie trudności spotykają osoby początkujące i jakie najczęściej błędy popełniają.

Z pełną świadomością teraz mogę stwierdzić, że mój program działa i pozwala szybko i bezstresowo nauczyć się szyć. Na ten moment nauczyłam szyć kilkaset osób w wieku od 6 do 70 lat. Co najmniej kilka moich Kursantek, o których wiem, kontynuowało naukę na uczelniach, kilkanaście szyje zarobkowo, a większość odkryło dla siebie nowe hobby, które sprawia im dużo radości, co uważam za swój największy sukces!

Na ten moment Warsztaty Szycie prowadzę w MDK Bochnia i prowadzę również zajęcia indywidualne.

Moje zajęcia grupowe są prowadzone w formie Warsztatów i składają się z 6 poziomów.

  • Każdy poziom trwa 8 godzin i podzielony jest na 2 dni po 4 godziny – najczęściej jest to piątek wieczorem 17-21 i sobota rano 10-14.
  • Każdy poziom Warsztatów odbywa się mniej-więcej raz w miesiącu, żeby w międzyczasie przećwiczyć i utrwalić zdobyte na Warsztatach umiejętności, przygotować pytania, pomyśleć. Też dużo łatwiej kobietom pracującym, uczącym się i z małymi dziećmi wygospodarować 1 weekend w miesiącu, niż powiedzmy 2 albo 3.
  • Nie jest obowiązkowe przejście wszystkich 6 poziomów, a tyle ile potrzebuje każda osoba – ktoś przychodzi, żeby nauczyć się podszywać firankę tylko na poziom 1, a ktoś żeby uszyć płaszcz i wtedy zalicza wszystkie 6.
  • Każdy poziom jest płatny osobno, więc nie trzeba wykupywać cały kurs, żeby nauczyć się tylko podstaw, aczkolwiek zawsze sugeruje „przejść” przynajmniej 3 pierwsze poziomy, na których zdobywa się umiejętności niezbędne do samodzielnego szycia ubrań dla siebie i rodziny.
  • Grupy są małe – 5-6 osób.
  • Każdy poziom zawiera temat i Kursantki wykonują konkretny projekt/projekty w zadanym temacie uwzględniając swoje wizji, potrzeby i chęci – czyli można szyć dla siebie, dla dzieci, dla męża, dla chłopaka itd.

Piękny projekt Justyny dla córeczki. Poziom 3 – szycie bluz na podstawie gotowych wykrojów.

Poniżej tematy poziomów i zdobywane umiejętności:

✂️ POZIOM 1- Grupa dla Początkujących ✂️

✅ Zajęcia zaczynam od podstawowych informacji, czyli co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z krawiectwem – nici, nożyczki, igły itd, czym się różnią i gdzie się kupują.

✅ Przegląd maszyn do szycia – na Warsztatach udostępniam 5 domowych maszyn do szycia i 2 owerloki. Każda maszyna jest inna i dzięki temu Kursantki mają niepowtarzalną możliwość wypróbować który sprzęt bardziej im odpowiada i czym się różni. Na tym etapie Kursantki już zaczynają szyć samodzielnie

✅ Po wypróbowaniu szycia na wszystkim maszynach zaczynają ćwiczenia właśnie zdobytej teorii.

✔️ Projekt 1 – wewnętrzna część poduszki.

Po pierwszych 4 godzinach pierwszego dnia Warsztatów każda Kursantka wychodzi ze swoją podusią. Większość z nich na zajęciach pierwszy raz w życiu dotknęła maszyny do szycia

✔️ Projekt 2 – poszewka na wcześniej uszytą poduszkę i nie byle jaka! W niej będzie ukryty duuuuży bagaż szyciowej wiedzy – nauka samodzielnego projektowania i łączenia tkanin, przygotowanie i naszywanie aplikacji , wykorzystanie dekoracyjnych maszynowych ściegów, naszycie koronek i tasiemek.

I najtrudniejsza na tym poziomie edukacji, ale jakże przydatna umiejętność WSZYCIE ZAMKA KRYTEGO.

Poniżej pracy Kursantek 1 poziomu:

✔️ Projekt 3 – dekoracja do domu – proponuje serduszko albo sówkę. W tym projekcie uczymy się szycia po łukach i oczywiście powtarzamy już wcześniej zdobyte umiejętności – naszycie aplikacji, koronek, sznureczków, szycie ręczne itd.

✂️✂️ POZIOM 2 – konstrukcja i szycie spódnic ✂️✂️

W trakcie zajęć Kursantki szyją najczęściej 2 spódnicy – z pół koła lub z koła i prostą podstawową i pasujące do nich dodatki z resztek

Zdobyte umiejętności:

✔️ nauka prawidłowego zdejmowania miary

✔️ na podstawie swoich wymiarów samodzielne budowanie konstrukcji

✔️ przygotowanie tkanin do szycia

✔️ prawidłowe krojenie

✔️ szycie za pomocą domowej maszyny i owerloku

✔️ sposoby wykańczania projektu

✔️ wkłady odziezowe

✔️ ekonomiczne wykorzystanie resztek tkanin

Wełniana spódnica z koła Ani

Family look Kingi

✂️✂️✂️ POZIOM 3 – Szycie bluz na podstawie gotowych wykrojów✂️✂️✂️

Na tym poziomie uczymy się korzystać z gotowych wykrojów z gazet dostępnych w sprzedaży – Burda, Ottobre, Szycie, Anna itd. Gazety te oczywiście posiadam i udostępniam na zajęciach.

Zdobyte umiętności:

✅ Prawidłowe zdejmowanie miary

✅ Dopasowywanie „gazetowych” rozmiarów do swoich

✅ Odczytywanie wykrojów

✅ Wszywanie rękawów – typy i sposoby

✅ Wykańczanie dekoltów – obszycie

✅ Wszywanie zamku rozdzielczego

✅ Wszywanie kapturów, ściągaczy, kieszenie itd

Pierwsza „łowiecka” bluza Izy

Bluza uszyta przez Elę dla córeczki

Powyższe 3 poziomy, moim zdaniem, to szyciowy MUST HAVE i jesli będziecie uważać na moich lekcjach, bez problemu możecie kontynuować edukacje samodzielnie i właściwie uszyć każde ubranie.

Ale jeśli chcecie dowiedzieć się jak prawidłowo wykańczać wyroby, modelować wykroje, dodawać swoim projektom indywidualności i niepowtarzalności, to zapraszam na kolejne poziomy Warsztatów:

POZIOM 4- Szycie spodni

POZIOM 5 – Szycie sukienek

POZIOM 6 – Szycie okryć wierzchnich – kurtek, płaszczy, peleryn

Prowadzę również cykliczne Warsztaty Szycia dla dzieci.

Wbrew pozorom, nauczyć się szyć pragną te tylko kobiety ….

Dla Kursantów program trochę modyfikuje i absolutnie nie zmuszam ich szyć spódniczki i sukienki, no chyba że chcą

A jeśli macie więcej pytań, to śmiało dzwońcie 607 36 39 03

Albo piszcie: raisa.nazarowa@gmail.com

Serdecznie zachęcam do nauki szycia. Jest to świetna i bardzo rozwijająca zabawa!!!

Zapraszam!