Zaczęłam sezon szycia strojów karnawałowych od najbardziej popularnej i lubianej postaci9 mikolajTak-tak to Święty Mikołaj, prosto z Laponii, który wczoraj rozdał mnóstwo prezentów zaskoczonym dzieciom:2mikolaj5Jestem szczególnie dumna z tego „uszytku”, bo żadna z postaci, którą „ubierałam” nie była tak hojna i  pracowita2 mikolaj z dziecmi A zaczęło się wszystko jak zwykle niewinnie:

Na zbliżające się szybkimi krokami Mikołajki, Koleżanka szukała stroju Mikołaja w wypożyczalniach i o dziwo! nie znalazła takiego, którego nie wstyd było by założyć na starszego Pana 🙂 Chodziło przede wszystkim  o jakość i wygląd materiałów, bo poziom uszycia był mniej istotny. A ponieważ wiedziała, że szyje różne dziwne rzeczy, spytała  czy nie pomogłabym. Trochę mało miałam czasu, bo raptem niecałe 3 dni na znalezienie tkanin, dodatków i oczywiście uszycie. Zdążyłam 🙂   7 mikolajNajbardziej mnie martwiło gdzie kupię taką krwisto-czerwoną aksamitną tkaninę! Chwyciłam za telefon i obdzwoniłam wszystkie znane mi hurtownie w Krakowie. Ha, i znów nie zawiodłam się na mojej ulubionej – Matex! Do wyboru miałam aksamit i welur w odpowiednim kolorze. Aksamit odstraszył ceną i grubością – jednak Mikołaj większość czasu miał być w środku dość ciepłego pomieszczenia14 mikolaj

Padło na cienki welur, którego nabyłam 4,5 metry  i w tym że Matexie dokupiłam białe krótkowłose sztuczne futro w ilości 1,2 metry. Od razu napiszę na co wystarczyło:

  • kurtka Mikołaja rozmiaru  ogromnego – największy burdowy 58
  • spodni rozmiaru jak powyżej
  • czapka z pomponem Mikołaja
  • 6 czapeczek z pomponami  dodatkowych – dla pomocników i do zdjęć dla dzieci, ale jak widać na dorosłych też się nadają :-)))

Wykroje kurteczki i spodni można odrysować od męskiego dresu. Ja akurat bazowe męskie wykroje biorę z bardzo starego wydanie Burdy specjalnej z 1995 roku – Mężczyzna MODNY, którego jestem szczęśliwą posiadaczką od momentu wydania. I jest to jedna z moich najstarszych Burd, co ciekawe w języku polskim, którego w roku 1995 jeszcze nie znałam 🙂 4 burda Wykroje na zwykły dres i kurtkę idealnie się nadały na ubranko Mikołaja5 burda kurtka5 burda spodniI oczywiście białe futrzane obszycia. Ja naszywałam drobnym zygzakiem na wierzch weluru – żeby białe futro mniej się niszczyło. Pokazuje zbliżenie: 13 szew futro

Największe obszycia na dole spodni – około 20 cm szerokości, na rękawach i na dole kurtki ok. 12 cm szerokości.

Kurtka posiada duży kołnierz  (sorry za bałagan w pracowni, niestety Mikołaj skutecznie przykrył cały kołnierz brodą i włosami dlatego kołnierz mam widoczny tylko na zdjęciach roboczych)  19 Mikolaji zapięcie na zatrzaski 18 mikolajA jakość odszycia całości wydaje mi się trochę lepsza od   strojów wypożyczalniowych, oceńcie sami 🙂17 mikolaj spodPrzy wpisie o Krasnalu, pytaliście się mnie jak uszyć czapkę dla Krasnoludka albo Mikołaja. Nic prostszego!

Czapka to – 2 zszyte trójkąty : wysokość – 50 cm, podstawa – 27 cm 20 wykrój czpkiZ tym, że mój welur elastyczny, w przypadku tkanin nieciągnących się, podstawa = wymiar obwodu głowy/2 +0,5 cm

Futrzane obszycie czapki wysokości 10 cm, a długości 27×2= 54 cm (albo wymiar obwodu głowy + 0,5 cm w przypadku tkanin nieelastycznych) .

I oczywiście pompon. Jest to koło o średnicy 11 cmwykrój pomponFastrygujemy naokoło, zaciągamy i wypychamy kulką silikonową (taka jak na poduszki).

Pompom przyszywamy na końcówkę i gotowe12 mikolaj

Mikołaj w całej okazałości:6 mikolaj A żeby zdjęcia z Mikołajem były jeszcze ładniejsze, do zestawu uszyłam pasujące podusi:8 mikolaj poduszkiDodatkowo worek do przechowywania stroju z odpowiednią aplikacja, bo kto to będzie pamiętał za rok co jest w środku 🙂15 mikolaj worek

Dzieciom Mikołaj się podobał, a jeszcze bardziej prezenty :)))10 mikolaj

We wpisie wykorzystane zdjęcia moje i Fotografa Pawła Klasy.